آغاز احداث کلیدخانه ۴۰۰ کیلوولت ارس توسط شرکت برق منطقه ای آذربایجان

آغاز احداث کلیدخانه ۴۰۰ کیلوولت ارس توسط شرکت برق منطقه ای آذربایجان

با حضور جمعی از مسئولین محلی،کلنگ زنی پروژه احداث کلیدخانه ۴۰۰ کیلوولت ارس در بخش خاروانای شهرستان ورزقان آغاز شد.

در مراسمی که به همین منظور در محل احداث این پروژه برگزار شد، دکتر روشن میلانی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان ضمن تبریک فرارسیدن عید سعید غدیر خم، در تشریح برنامه ریزی های انجام شده برای احداث این پروژه گفت: پروژه مذکور در ۴ مرحله احداث و توسعه می یابد.

وی افزود: در مرحله اول با احداث خط ۲۳۰ کیلوولت، قابلیت اطمینان و پایداری نیرو رسانی به مجتمع بزرگ مس سونگون افزایش یافته و نیز تاثیرات متقابل شبکه های برق کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان با شبکه برق کشورمان جداسازی می شود که نقش بسیار مهمی در تبادل برق بین کشورمان و این دو کشور همسایه خواهد داشت.

دکتر میلانی هزینه احداث فاز اول این پروژه را ۲۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در فاز اول، مجتمع مس سونگون بخشی از هزینه ها را بر عهده می گیرد.

وی همچنین تصریح کرد که در فازهای بعدی امکان ایجاد خطوط در سطح ولتاژهای ۴۰۰ کیلوولت، ۱۳۲ کیلوولت و ۲۰ کیلوولت نیز لحاظ شده است که در چنین شرایطی، پست برق نیز در این منطقه به ۴۰۰ کیلوولت افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان مجموع هزینه های پیش بینی شده تا پایان فاز دوم پروژه را ۴۲ میلیارد تومان پیش بینی کرد.

وی محل احداث این کلیدخانه و پست ۴۰۰ کیلوولت پیش بینی شده را که در منطقه خاروانا احداث می گردد، از نظر اقتصادی بهترین مکان در منطقه توصیف نمود.

در این مراسم همچنین دکتر رضا علیزاده نماینده مردم شریف ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تقدیر و تشکر صمیمانه از مدیرعامل و مسئولین شرکت برق منططقه ای آذربایجان در طراحی و احداث این پروژه مهم ،اظهار داشت: این پروژه برق، در توسعه همه جانبه منطقه ظرفیت بزرگی محسوب می شود چراکه زیرساخت توسعه و سرمایه گذاری در بخش های صنعتی و کشاورزی و .... را فراهم می سازد.

وی با اشاره به اینکه منطقه خارونا به دلیل دسترسی به منطقه آزاد اقتصادی ارس و کشورهای همسایه از موقعیت فوق العاده ای برخوردار است و قطعا با وجود زیرساختهای مطمئن برق، آب، گاز و راه های دسترسی، برای جذب سرمایه گذاری در صنایع سنگین از جمله فولاد و پتروشیمی بهترین مکان خواهد بود.

وی اظهار امیدواری کرد که پروژه کلیدخانه و خطوط ارتباطی انتقال برق در موعد مقرر اجرا و به بهره برداری برسند.

در پایان این مراسم کلنگ زنی پروژه کلیدخانه ۴۰۰ کیلوولت ارس با حضور مسئولین انجام گرفت.

 IMG 6275IMG 6224IMG 6240IMG 6241IMG 6266IMG 6273IMG 6282IMG 6286IMG 6290IMG 6265

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید